КРАЄЗНАВЧА РОБОТА



       СВІТЛИНИ КОВЕЛЯ ЧАСІВ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ


:


Нові й цікаві ретро світлини Ковеля у мережі опублікувала спільнота Lodomeria.

Ковель — місто обласного значення у Волинській області, райцентр Ковельського району. Розташований за 70 кілометрів від обласного центру — Луцька, за 65 кілометрів від автопереходу Ягодин-Дорогуськ та за 69 кілометрів від автопереходу «Доманове».

У 2008 та 2011 році Ковель перемагав у всеукраїнському конкурсі «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку» серед міст з населенням до 100 тисяч мешканців.

Історія Ковеля надзвичайно багатогранна. Її торкнулося литовсько-руське управління і панування Речі Посполитої, царсько-російська колонізація і Друга Річ Посполита, сталінська диктатура і гітлерівська окупація, комуністично-радянська система і становлення незалежності України. В міському історичному музеї зберігається та експонується понад три тисячі експонатів з історії міста Ковеля. Ковель пережив злети і падіння, досягав розквіту і дощенту руйнувався, але його завжди відбудовували.

Джерело - Вікіпедія.


    Науковці знайшли нові писемні згадки про Ковель



   У 1518 році своєю грамотою польський король Сігізмунд І дозволив князю Василю Сангушку утворити з села Ковле місто з наданням йому Магдебургського права. Тут почали відбуватися ярмарки і торги, запроваджувалось внутрішнє самоврядування. Саме 1518 рік довгий час вважався першою писемною згадкою про місто. 

    Згодом було віднайдено запис, датований 1310 роком про народження польського короля Казимира Великого. А в 2004 році з’ясувалося, що ця дата належить іншому місту, що має схожу історичну долю. Це польське місто Коваль, Влоцлавського повіту. Саме тут, а не у Ковелі, народився польський король Казимир Великий. Підтвердженням цього історичного факту стали матеріали, привезені краєзнавцем Анатолієм Суліком з міста Коваля. 

   Понад 100 років ковельчани вважали своєю історію іншого міста. Вперше дата 1310 рік, як перша писемна згадка про Ковель, зустрічається у виданні 1897 року „Живописная Россия” (Санкт-Петербург). Цю історичну помилку можна пояснити співзвучністю назв обох міст: давня назва Коваля – Ковалє, а Ковеля – Ковлє, а також схожістю географічних та історичних даних. Наприклад, на захід від Коваля є місто Брест-Куявський, від Ковеля в тому ж напрямку також є Брест-Литовський, як його називали в давнину. І Коваль, і Ковель були засновані серед боліт та річок.

   Як повідомила начальник відділу культури міськвиконкому Вікторія Савлук, у результаті співпраці співробітників Ковельського історичного музею з науковцями, була виявлена цікава інформація щодо першої писемної згадки про наше місто. Поки архівні матеріали опрацьовуються. Результат дослідницької роботи буде оприлюднено під час проведення наукової конференції до 500-річчя надання Ковелю Магдебурзького права. Тож Ковель чекає нова, ще невідома широкому загалу, сторінка історії.

Немає коментарів:

Дописати коментар